خرید کتاب رو به پایان - بیانات رهبری در خصوص صهیونیسم و پایان آن - خرید با 16% تخفیف حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارتقیمت پشت جلد: 300000 ریال تاریخ بروزرسانی: يکشنبه 7 اسفند 1401

توضیحات

کتاب "حسینیه" اثری جدیدی از حضرت آیت الله حق شناس و شاگردش ایشان استاد محمدعلی جاودان می باشد که توسط انتشارات واژه پرداز اندیشه در قطع رقعی با طرح جلدی زیبا از آقای حمیدقربان پور و به کوشش و همکاری موسسه ایمان ماندگار در 128 صفحه به صورت 2رنگ به چاپ اول خود در سال 1400 رسیده است.

درباره کتاب حسینیه آیت الله حق شناس:

کتاب حاضر که درواقع از بیانات دو استاد بزگوار ذکر شده، درباره عزاداری سرور و سالار شهیدان (ع) و زیارت ایشان و ثواب و برکات آن ها می باشد و از این دو تحفۀ الهی برای محبان اهل‌بیت (ع) یاد می کند. برای بهره مندی بیشتر زائران و محبان و عزاداران امام‌ حسین (ع) از برکات جلسات عزاداری و زیارت ایشان، مؤسسه ایمان ماندگار تصمیم گرفت تا با استفاده از بیانات مرحوم حضرت آیت الله حق‌شناس و شاگرد ایشان، آیت‌الله محمدعلی جاودان این کتاب ارزشمند را گردآوری و به عزاداران اباعبدالله عرضه نماید.

اثر پیش رو، از دو بخش اصلی تشکیل شده است: بخش اول در واقع بیانات حضرت آیت‌الله حق‌شناس؛ و بخش دوم بیانات آیت‌الله جاودان.

درباره بخش اول باید گفت که در جلد چهارم کتاب مواعظ مطالب کوتاه و پرباری پیرامون موضوع مدنظر آمده بود، مناسب دیده شد تا بخش های مرتبط با موضوع که به‌ صورت پراکنده در آن کتاب آمده، به‌طور منسجم در ابتدای کتاب بیاید.

درباره بخش دوم باید گفت: آیت‌الله جاودان هر ساله قبل از ایام محرم و همچنین در شب‌های ابتدایی دهه اول محرم و گاهی هم در بین سال، در مورد این دهه و عزای حضرت سیدالشهداء سخنانی ایراد می‌کنند.

لازم به توضیح است که این کتاب در پاورقی تلاش کرده تمامی سخنان آقای جاودان به آیات و روایات مستند گردند تا این اثر برای محققین و پژوهشگران هم قابل استفاده باشد. انتهای کتاب نیز علاوه بر فهرست منابع، حاوی فهرست روایات و نمایه است.

برخی موضوعات آورده شده در بخش اول که بیانات آیت الله حق شناس می باشد عبارتند از: موعظه ای از امام حسین (ع)، پرواز تا ملک، اخلاص و دقت در زیارت و . . .

و همچنین در بخش دوم عبارتند از: عزاداری در دهه اول محرم، توصیه های برای شرکت کنندگان، نکاتی از مقتل امام حسین (ع) و . . .

 

پیشنهاد ما: خرید کتاب اصول کافی

 

گزیده ای از کتاب حسینیه:

 

سفارش حضرت زینب (س) به آیت الله حق شناس:

یک وقت بنده در شب اول محرم، بیشتر از شب های دیگر خوابم برد. در آن زمان من در حجره مسجد جمعه بودم و مرحوم آقای آشیخ محمدحسین زاهد هم در حجره عقب بودند و دیوار نازکی هم بین ما قرار داشت. .در حجره ما هم یک کلون (چوبی به شکل مکعب مستطیل که برای بستن در، بر پشت آن نصب می شود) داشت

من با هم مباحثه ام قرار گذاشته بودم که سرشب، مقداری با هم مباحثه کنیم و بعدا در عزاداری اباعبدالله (ع) شرکت کنیم. خدایا چه بگویم؟! همین که آمدم مطالعه کنم. چرتم برد و خوابیدم. سریع پایین آمدم و صورتم را آب زدم و به حجره برگشتم که مطالعه کنم. باز هم خوابم برد؛ دو مرتبه و سه مرتبه این اتفاق افتاد تا اینکه دیگر به کلی خوابم برد!

یک مرتبه دیدم که دیوار شکافت و هفت خانم که جلوی آن ها یک بانوی محترمه با قد رشید بود، وارد شدند! در این موقعیت ها خود انسان می فهمد که ایشان چه کسی هستند؛ ایشان حضرت زینب بودند که به من فرمودند: چرا در عزاداری اهل بیت و شرکت نمی کنید؟ عرض کردم: بی بی جان! من قرار گذاشته ام که هم مباحثه کنم و هم در عزاداری امام حسین شرکت کنم. فرمودند: خیر! مباحثه هیچ! باید این دهه را تنها در عزاداری اباعبدالله شرکت کنید؟
يك كوزه ی خشك آن کنار بود، ایشان آن کوزه را برداشتند و از آن قدری آب میل کردند و تشریف بردند. قبل از اینکه به در برسند، آن کلون و قفل درافتاد و در باز شد! . ببین داداش جان! این بزرگواران متصرف در کون هستند، در تمام عوالم کائنات متصرفند. بعد بنده دیدم که کف شبستان چهل ستون بالا آمد تا اینکه با آن بالاخانه ای که ما بودیم، هم سطح شد، این بزرگواران روی آن قرار گرفتند و دوباره کف شبستان پایین رفت و اینها پایین رفتند.
وقتی که از خواب بیدار شدم، دیدم که مرحوم شترداران و آسید کاظم درویش رضوان الله تعالى عليهما این ها مشغول عزاداری هستند!

صفحه 25 و 26 کتاب حسینیه

 

دلیل مسلمانی ما از نظر آیت الله جاودان:

هرچه شومی و نحوست هست، از گناه است. در عالم هیچ شومی ای نیست؛ فقط یک شومی وجود دارد و آن هم گناه است. در کربلا این همه بلا بود؛ ولی یک ذره هم برای امام حسین (ع) علایم شومی نبود. بلکه آن قدر با برکت بود که این برکت به ما هم رسیده و ما مسلمان بودنمان به خاطر همان روز است!
همین عزاداری و گریه و سیاه پوشیدن ها، این قدر قیمت دارد که خدا میداند! بارها عرض کردم که اگر ما مسلمان هستیم به برکت همین عزاداری ها و به برکت امام حسین است. اما ما دنبال این هستیم که به درجات بالاتری برسیم و این، مقدماتی می خواهد.

صفحه 39 کتاب

 پیشنهاد ما: خرید کتاب فروغ ولایت

در پشت جلد کتاب حسینیه:

هر چیزی را که در این عالم می بینم و با حواس ظاهری خود ادراک می کنیم، حقیقتی ملکوتی دارد که اهل معنا می توانند آن حقیقت را با چشم باطن بین خود مشاهده کنند. به عبارت دیگر هیچ برگی از درخت نمی افتد و هیچ دستی تکان نمی خورد مگر آن که در عالم معنا و ملکوت، اتفاقی رخ داده است که ظهور و تجلی آن در این عالم، به این صورت بوده است.

سبد خرید این کتاب فعلاً فعال نیست

سعی می کنیم این کتاب رو در اسرع وقت موجود کنیم

از این که با شکیبایی همراه ما هستید از شما متشکریم

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس