السلام علیک یا اباعبدالله... / فروش ویژه انواع کتب با موضوع اربعین و امام حسین حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


ماکسیم بر بام


قیمت پشت جلد: 380000 ریال
قیمت برای شما: 364,800 ریال 4 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: جمعه 23 دي 1401

توضیحات

امروزه که ده ها سا از روزهای سیاه کشف حجاب گذشته است، باید با میکروسکوپ به سراغ حایشه هایی رفت که متن را معنا می بخشند تا مبادا گوهرشادی مجددا اتفاق افتد.

کتاب "ماکسیم بر بام" روایتگر اتفاق تلخ رخ داده در حرم امام رضا و مسجد گوهرشاد به گفته شاهدان عینی آن واقعه است.

رد خون به جای مانده در گوهرشاد:

اما قصه قیام گوهرشاد چه بود؟

تیر ۱۳۱۴، مسجد گوهرشاد محل تجمع مردم معترض به دستگیری آیت الله قمی و سیاستهای کشف حجاب رضاشاه بود جرقه تنش و درگیری مردم با مأمورین حکومتی پنجشنبه ۱۹ تیر، با دستگیری بهلول در مسجد و سپس آزادی او به کمک مردم خورده شد.

روز جمعه در اولین درگیری ده ها نفر شهید و مجروح شدند و فردای آن روز درگیری اصلی اتفاق افتاد. راوی ها در بیان خاطرات ماجرای یکی از این دو حادثه را با عنوان خاطرات قیام گوهرشاد به خاطر سپرده اند.

به همین دلیل و سختی تفکیک دو حادثه از همدیگر تصمیم گرفته شد خاطرات به همان شکلی که راوی بیان کرده و بدون توضیح و پاورقی مفصل در کتاب بیاید؛ اما این همه مسئله نگارش کتاب نبود.

راوی ها متنوع بودند از پسر بچه ای که از نزدیک واقعه را دیده و ترس تمام وجودش را گرفته بود تا دختر بچه ای که سروصدای جمعیت و تیراندازی او را هراسان از خواب بیدار کرده بود.

بعضی راوی ها هم با واسطه از روز حادثه می گفتند. زن و مردی که از قول پدر پدربزرگ عمو عمه و... خاطره آن روز را نقل میکردند. باید برای این چندگانگی روایت چاره میکردم به پیشنهاد مشاور اول برای یکدست شدن خاطرات و دوم برای روایت از نزدیک واسطه ها را حذف کردم و ماجرا را از زبان نزدیک ترین افراد در حادثه بیان کردم.

مقدمه کتاب ماکسیم بر بام

گزیده ای از کتاب ماکسیم بر بام:

خبر که دهان به دهان ،پیچید، عده ای عزم رفتن کردند.

عایشه برات و پسرهایش هم پای بقیه زنها و مردهای روستا پای پیاده راهی مشهد شدند. در راه که پیک سوارکار خبر داد همۀ مردم داخل مسجد شهید شده اند و شیخ بهلول از دست نیروها فرار کرده، مجبور شدند برگردند.

چند روز بعد دوباره خبری در روستا :پیچید: «عایشه و پسرهاش دستگیر شدن.»

خبر همین قدر کوتاه بود کسی نمیدانست چرا دستگیر شدند و کجا هستند. دو سال بعد که نامه یکی از دستگیر شده های روستا آمد، خبر زنده بودن عایشه و پسرهایش در روستا پیچید. دو سال در زندان مشهد بودند و بعد تبعید شده بودند زنجان.

چند سال بعد که مرد تبعیدی از زنجان برگشت دوباره خبری دیگر ازشان در روستا پیچید شکنجه های زندان اثر خودش را کرده بود و در تبعید از دنیا رفته بودند

صفحه 55 کتاب ماکسیم بر بام

 

پیشنهاد ما: کتاب آرزوهای دست ساز

پیشنهاد ما: کتاب امواج اراده ها

 

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس