مسابقه کتابخوانی (عسل مثل یه قصه) + همراه با جوایز نقدی حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


ترجمه فارسی کنز العرفان (پیرامون آیات احکام قرآن) (2جلد در 1 مجلد )

مولف (پدیدآور) :

ابوعبدالله مقداد بن عبدالله (فاضل سیوری)

مترجم :

عقیقی بخشایشی عبد الرحیم


قیمت پشت جلد: 2500000 ریال
قیمت برای شما: 2,375,000 ریال 5 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: چهار شنبه 19 بهمن 1401

توضیحات

بی شک بهترین و معتبرترین منبع برای درک معارف و احکام الهی، سخنان پروردگار متعال در قرآن کریم می باشد. کتابی که هیچگاه تحریف نشده و کامل ترین کتاب می باشد. از مسائلی که در قرآن کریم مکررا به آن اشاره شده است مبحث احکام می باشد که در کتاب "کنز العرفان" به صورت کامل به آن پرداخته شده است.
 
اثر مقابل ترجمه ای است کامل از کتاب "کنز العرفان" پیرامون آیات احکام قرآن کریم به قلم فاضل مقداد که توسط دکتر عقیقی بخشایشی به زبان فارسی ترجمه شده است.
 

معرفی تصویری کتاب ترجمه کنز العرفان:

 

مقدمه کتاب کنز العرفان به زبان فارسی:

فقه و تحولات تاریخی آن

فقه در لغت به معنای مطلق فهم، یا فهم دقیق مسائل عملی، و در اصطلاح، دانستن احکام شرعی و فرعی از روی ادله تفصیلی آنها است. پس فقه، دانستن استدلالی و استنباطی احکام، و فقیه کسی است که از روی ادله تفصیلی در ارائه مسائل شرعی، پویاگر و کوشا و ساعی بوده و تمام جهد و سعی و تلاش خود را به کار می بندد تا حکم الهی را از ادله و منابع اصلی آنها استخراج، و در اختیار مكلفین و عاملین آن قرار دهد.

فقه اسلام از دوران حیات رسول اکرم یا پاگرفته و در عهد ولایت و امامت، رشد و اعتلای مناسب خود را بازیافته است و تاکنون به حیات خود ادامه داده، و روز به روز نیز پربارتر و گسترده تر شده است.

از دوران طلوع اسلام تاکنون فقیهان نامدار و عالمان وارسته متعددی پا به عرصه حیات نهاده اند و نقدينه جان خود را در راه اعتلای کلمة الله صرف نموده و آثار ارزشمند بی شماری را به یادگار گذاشته اند و گاهی نیز جان شیرین خود را در راه آرمانهای معنوی خویش تقدیم حق تعالی نموده اند.

فقه شیعه که همسان با دیگر دیدگاهها و مکاتب فقهی، ادواری را پشت سر گذاشته و در هر دور و زمان، فقهای نامدار و بزرگواری را به جهان اسلام ارائه داده است، در طول تاریخ ادوار تکاملی را پیموده و به صورت یکی از فقههای غنی و سرشار از منابع پربار درآمده که هم اکنون پاسخگوی نیازهای معنوی و اجتماعی مردم است. ما در این پیشگفتار کوتاه به ادوار طلائی آن به صورت موجز اشاره می نمائیم.

روزه و احکام آن در قرآن:

صوم و روزه داری یکی از احکام عبادی مهم اسلام است که دارای فوائد تربیتی و اجتماعی فراوانی می باشد. فقیه بزرگوار مرحوم فاضل مقداد احکام فقهی آن را در این وجیزه بیان کرده است.

صوم» در لغت به گفته آقای خلیل، به معنای ایستادن بدون عمل است. جوهری گفته است: «صوم» به معنای خودداری کردن است و در شرع، خودداری کسی با اوصاف خاص از چیزهایی مخصوص در زمان خاص و با نیت مخصوص و قصد قربت است.

ولی این تعریف، نقض شده به اینکه «امساک» یک امر عدمی است و اشیای مخصوصه، مبهم و مطلق است، لذا بعضیها گفته اند «صوم» به معنای بازداشتن نفس از مفطرات چیزهایی که روزه را باطل میکند)، توأم با نیت و قصد و همراه با نیت خودداری است.

در این تعریف نیز اشکال است، چه آنکه اولا: بازداشتن نفس، شب را نیز شامل می شود؛ در حالی که کف نفس در شب، روزه و صوم به حساب نمی آید. ثانيا: خوردن سهوی، مبطل روزه نیست. بنابراین در تعریف مزبور باید قید «عمد» اضافه شود (كف عمدی نفس از مفطرات).

سرانجام معلوم می شود که تعریف مذکور، نه مانع الأغيار است (برای اینکه کف در شب داخل می گردد و نه جامع افراد است (چون با خوردن سهوی، روزه باطل نیست و از شمول تعریف خارج می شود.

علاوه بر اشکال مذکور، کف و بازداشتن نفس از ناحیه کافر و مسافر و حایض و جنب از مفطرات، همراه با نیت و قصد، صوم نخواهد بود، در حالی که تعریف مذکور شامل موارد مذکور نیز می شود. بنابراین باید قیدی اضافه شود تا موارد مذکور از شمول تعریف بیرون روند.

صفحه 227 کتاب کنز العرفان

گزیده ای از کتاب کنز العرفان:

شیر مادر بهترین غذا:

شایسته است که مادران، فرزندان خود را شیر دهند، چون این جمله در معنای امر می باشد که تقدیرش چنین است: «یرضعن أولادهن»، و ممکن نیست جمله بر معنای خبری باشد، چون در این صورت، «كذب» لازم می آید، زیرا گاهی زنان به فرزندان خود بیشتر یا کمتر از دو سال شیر می دهند.

امر در اینجا نیز به دلیل «اصل برائت» افادۂ وجوب نمی کند، بلکه مطلق رجحان را می رساند که شامل وجوب و استحباب می گردد. بنابراین، گاهی شیر دادن مادر واجب است،

مثل زمانی که کودک فقط از مادر خود شیر می خورد، نه از شخص دیگر، یا زن شیردهی پیدا نشود و یا پدر از دادن مرد به زن شیرده ناتوان باشد و نیز مثل «لباء»؛ یعنی نخستین شیری که بعد از ولادت فرزند، از پستان مادر خارج می شود و دادن آن به نوزاد واجب است، دلیل این وجوب را برخی این میدانند که نوزاد بدون «لباء» زنده نمی ماند.

گاهی نیز شیر دادن زن به فرزند خودش مستحب است، مثل زمانی که هیچ کدام از اسباب وجوب، حاصل نشده باشد، و در این صورت، بهترین شیر برای کودک، شیر مادر خودش خواهد بود و برای زن نیز مستحب است که او را شیر دهد. .

صفحه 671 کتاب کنز العرفان

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon

کتاب‌های مشابه

سوالی داری بپرس