خرید کتاب رو به پایان - بیانات رهبری در خصوص صهیونیسم و پایان آن - خرید با 16% تخفیف حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


کتاب فرمانده گندم خوار

مولف (پدیدآور) :

سید سعید هاشمی


قیمت پشت جلد: 1200000 ریال
قیمت برای شما: 1,080,000 ریال 10 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: شنبه 14 مرداد 1402

توضیحات

روایت وقایع تاریخی برای کودکان از اهمیت خاصی برخوردار است، علل الخصوص روایتی که با زبان نوجوانان و از منابع معتبری همچون قرآن کریم، الکامل فی التاریخ، اعیان الشیعه و... استفاده شده باشد.

کتاب "فرمانده گندم خوار" به قلم سید سعید هاشمی اثری است پیوند دهنده تاریخ اسلام با ایران، روایت روزهایی که عمر سعد که فرمانده مشهور سپاه کوفه بود، برای حرکت به سمت ایران و گرفتن حکومت ری تلاش می کرد و همچنین روایتی متفاوت و چالش برانگیز از واقعه کربلا.

خواندن این رمان را به تمامی نوجوانان علاقه مند به تاریخ و رمان های تاریخی پیشنهاد می کنیم

چرا حکومت ری؟

آن روز، بیرون کوفه، کنار لشکرم بودم. لشکر داشت آماده می شد. من در خیمه ام نشسته بودم و لشکر قدرتمند ۴ هزارنفره ام را نگاه می کردم. نعمان بن بشير، قبل از اینکه برکنار شود، مرا مأمور کرده بود به جنگ دیلمیان بروم. دیلمیان در ایران قیام و قسمتی از ایران را تصرف کرده بودند.

نعمان بن بشیر که تا چند وقت پیشش حاکم کوفه بود، به من گفته بود اگر دیلمیان را شکست بدهم، می توانم به ری بروم و حکومت ری را به دست بگیرم.

ری، سرزمین بزرگ و حاصلخیزی بود. نعمت و برکت زیادی داشت. من قبلا ری را دیده بودم. زمانی که پدرم امیر کوفه بود، یک بار برای آرام کردن شورشی که در آنجا روی داده بود، به ری رفتیم. ری، آب وهوای خوبی داشت و خیلی بهتر از کوفه و مدینه بود. آرزویم بود که روزی امیرری شوم. امیری ری، یعنی امیری تمام ایران...

صفحه 3 کتاب فرمانده گندم خوار

سید سعید هاشمی کیست؟

در بهمن ماه سال ۱۳۵۳ در شهر قم در محله سنتی و قدیمی جویشور به دنیا آمدم. مردم جویشور قمی های اصیل بودند؛ اما من قمی نبودم. پدر و مادرم متعلق به روستای خنجین از توابع فراهان بودند. پدرم روحانی و اتاقش در خانه کوچکمان پر از کتاب بود.

کتابهای پدرم، اولین کتاب هایی بودند که خواندم و اولین قصه ها را هم از زبان پدرم که فوق العاده خوش بیان و بذله گو بود، شنیدم. کتابها و قصه های پدرم مرا به سمت قصه نویسی کشاند و البته مجله های دهه شصت هم بی تأثیر نبودند.

در هفده سالگی در تحریریه مجله سلام بچه ها مشغول به کار شدم. اولین کتابم را انتشارات مدرسه، در سال ۱۳۷۰ با عنوان گربه ها و یاکریمها چاپ کرد. کار من آش شله قلمکار است؛ هم طنزکار می کنم، هم شعر، هم رمان....

البته این روزها بیشتر روی تاریخ اسلام برای نوجوانان متمرکز شده ام.

گزیده ای از کتاب فرمانده گندم خوار:

هفتمین نفری هستید که اسلام را پذیرفته اید، سردار پیروز جنگ ایران هم هستید، خلیفه اول و دوم هم که به شما اعتماد داشتند. دیگر چه کم داريد؟

پدرم قبل از این موضوع هم حرف خلافتش را پیش کشیده بود و گاهی میگفت که من برای خلافت از همه اینها لایق تر هستم؛ اما کسی از من حمایت نمی کند. حالا بهترین فرصت بود که من و پدرم به آرزویمان برسیم؛ اما نمی دانم در شورای شش نفره چه پیش آمد که عثمان به عنوان خلیفه سوم برگزیده شد. پدرم وقتی از جلسه بیرون آمد، خیلی ناراحت بود.

همان روزها یادم است على مرا دید و نگاه عجیبی به من انداخت. بعد گفت: روزی را می بینم که به تو می گویند بین بهشت و جهنم، یکی را انتخاب کن و تو جهنم را انتخاب میکنی! من با تعجب و وحشت نگاهش کردم، او گفت و رد شد؛ اما من معنای حرفش را نفهمیدم. نکند منظورش همین روزها بود؟

اما من الان عقل سالمی دارم و میدانم که نباید جنگ با حسین را انتخاب کنم. ماجرا همین نبود. یک روز هم على در روزهای آخر عمرش به منبر رفت و گفت: «از من سؤال کنید، هرچه را که نمیدانید!» پدرم که خیلی از علی بدش می آمد، جلوی جمعیت خنده تمسخرآمیزی کرد و گفت: «بگو موهای سر من چند تاست؟

صفحه 20 کتاب فرمانده گندم خوار

پیشنهاد ما: کتاب ترگل بیست دلیل عقلی و روانشناسی برای حجاب

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس