خرید کتاب زیارت عاشورا با تخفیف جذاب ویژه محرم و یادبود اموات حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


کتاب سیره تربیتی پیامبران، حضرت یوسف - جلد اول

مولف (پدیدآور) :

محمدرضا عابدینی


قیمت پشت جلد: 600000 ریال
قیمت برای شما: 570,000 ریال 5 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: سه شنبه 10 خرداد 1401

توضیحات

شما از عشق زلیخا به حضرت یوسف و ماجراهایی که از آن در قرآن ذکر شده چه درسی می گیرید؟ وجه تشابه میان عشق زلیخا به حضرت یوسف و عشق خدا به بندگانش چیست؟

اگر قرار بود فعل الهی با چشم دیده شود، تجسم این حقیقت، فعل انبیاست. در میان پیامبران الهی داستان حضرت یوسف ویژگی های خاصی دارد که در آن امید به توانایی های خدا و مبارزه با نفس و جهاد اکبر بارز است.

"کتاب سیره تربیتی پیامبران، حضرت یوسف" جدید ترین عنوان از مجموعه سیره پیامبران دفتر نشر معارف می باشد که در برگیرنده سخنان استاد محمد رضا عابدینی در برنامه سمت خدا شبکه سه سیما می باشد

پیشنهاد ما: کتاب از چیزی نمی ترسیدم 

پیامبر عشق و قرآن کریم:

سیره تربیتی قرآن کریم، افزون بر بیان مفاهیم، معرفی مصادیق و الگوهای عینی و خارجی است؛ از این رو در قرآن کریم بیش از دو هزار آیه درباره انبیای الهی آمده است.

این امر نشان می دهد که مطالعه و بررسی زندگی انبیای گذشته، برای امت پیامبر خاتم نیز راهگشا و هدایت بخش است.

زیرا همه انبیا، با اینکه به شرایط زمان، مکان و استعداد ها توجه داشته اند، ولی مخاطبشان «نظام فطرت» بوده است؛ نظامی که خدای متعال آن را در وجود همه انسان ها قرار داده است.

قصه حضرت یوسف در قرآن کریم آمیخته به انواع محبت و عشق شده است و به همین جهت شاید بتوان او را پیامبر عشق نامید. مواعده الهی با او با خوابی آغار شد و در نهایت با تاویل و تحقق آن به اوج می رسد.

معرفی کتاب سیره تربیتی پیامبران، حضرت یوسف:

بحث انبیا برای ما حشر با خدای سبحان است، زیرا از فعل الهی بحث می کنیم؛ فعلی که هیچ اعوجاج و انحرافی در آن نیست و محض فعل معصومانه الهی و محض توحید است.

این نگاه به انبیا باعث می شود که انسان احساس کند هرچه انبیا را بیشتر بشناسد به توحید الهی نزدیک تر می شود و با خدا به خدا قرب بیشتری می یابد.

با همین نگاه وارد داستان حضرت یوسف می شویم. تنها قصه ای از پیامبران که در قرآن از ابتدا تا انتها در یک سوره آمده و نظم دقیق زمانی هم در آن رعایت شده، داستان حضرت یوسف است.

در سرگذشت پیامبران دیگر این گونه نبود و داستان آنها در جاهای مختلف آمده بود. هدایتگری در بیان سرگذشت آنها آن گونه بود؛ ولی در این سوره نظم سوره، نظم عجیبی است که هر کدام برای ما درس است.

به راستی در داستان یوسف و برادرانش نشانه هایی برای پرسشگران است...

پیشنهاد ما: اجوبه استفتائات رهبری

گزیده کتاب سیره تربیتی پیامبران، حضرت یوسف:

مرحوم فیض کاشانی در بیان شفاعت خدای سبحان، در علم الیقین می گوید:« وقتی شفاعت های مختلف محقق می شود، هنوز عده ای می مانند که شفاعت نشده اند، به اینها خطاب می شود: آیا شما هیچ کار خوبی ندارید، بگردید شاید پیدا شود.

می گویند: نداریم! می گوید: آیا یک آدم خوبی شمارا نمی شناخته که شما کینه به او نداشته باشید؟ یا هم اسم یک آدم خوب نیستید؟»

همین مقدار ها هم مهم است. ولی این طور نیست که عتاب و عقاب نسبت به اعمال دیگرشان نشوند، اما می گوید که اگر همین مقدار هم رابطه باقی مانده باشد، روزنه امید است. عقال هایی که در برزخ می شود، جزی اعمالش می شود و این باقی می ماند و سبب نجاتش می شود.

 این نگاه اگر محبت اولیای الهی به خصوص در ایامی که سرشار از محبت به امام حسین و اهل بیت پیغمبر است، هر چقدر عظیم تر و درونی تر باشد و به اطاعت منجر شود، نجات و شفاعت قطعی تر و عظیم تر می شود. عمق محبت 1400 ساله پشت این رابطه ها خوابیده است.

صفحه 3 کتاب سیره تربیتی پیامبران، حضرت یوسف

پیشنهاد ما: کتاب فروغ ابدیت

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس
-->