خرید کتاب زیارت عاشورا با تخفیف جذاب ویژه محرم و یادبود اموات حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


کتاب ننگ سالی


قیمت پشت جلد: 400000 ریال
قیمت برای شما: 384,000 ریال 4 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: پنج شنبه 2 تير 1401

توضیحات

همین ایران اسلامی ما روزهای نه چندان دوری را پشت سرگذاشته است که در آن روز ها روضه خواندن جرم حساب میشد. محجبه بودن ممنوع بود و در همین اوضاع غذا و موادی برای خورد و خوراک هم پیدا نمیشد. ننگ بر آن سال ها...

کتاب "ننگ سالی" روایتگر روزهای تیره و تار ایران است از زبان مردمی که آن روزها را به چشم خود دیده و چشیده اند. خاطرات مردم محله علی قلی آقای اصفهان از دوران کشف حجاب، ممنوعیت روضه و قحطی که انتشارات راه یار آن را به چاپ رسانده است.

معرفی کتاب ننگ سالی:

در سالهای آغازین قرن چهاردهم که مصادف بود با روی کارآمدن رضا ماکسیم، ایران در مسیر جدیدی قرار گرفت.

این مسیر را منورالفکری غرب زده با طراحی انگلیس و اتکا به مسلسل پهلوی، پیش روی ملت ایران گذاشت که قرار بود ادامه راه کشورهای اروپایی و تمدن غرب برای ایران مترقی و نوین باشد و برای رسیدن به مقصود از متحدالشکل کردن لباسها، ممنوعیت روضه، کشف حجاب زنان و...گذر میکرد.

جامعه دینی و سنتی ایران طبیعت با این جریان ضددینی و منحط مقابله کرد. طليعه این مقابله فرهنگی در تیر۱۳۱۴ در مسجد گوهرشاد رقم خورد و بیش از صدها نفر از متحصنین در مسجد گوهرشاد به شهادت رسیدند و مخفیانه در گورهای دسته جمعی دفن شدند. این تازه آغاز ماجرا بود.

مقابله و مقاومت فرهنگی مردم در برابر قانون ممنوعیت روضه و اتحاد البسه و کشف حجاب رضاخانی از سال ۱۳۱۴ تا سقوط حکومت رضاخان در شهریور ۱۳۲، هفت سال طول کشید. در این سال ها بسیاری از زنان عفیف از ترس قانون مترقی کشف حجاب از خانه بیرون نیامدند، از تحصیل باز ماندند، بیمار شدند و بسیاری با بیماری در خانه شان ازدنیا رفتند.

هزاران زن ایرانی زیر چکمه قزاق ها مجروح و حتی شهید شدند، هزاران نفر از مردم ایران از برگزاری مجالس روضه محاکمه و منع شدند و.... سالها پیش از دفاع هشت ساله ایران مقابل حزب بعث، مقاومت فرهنگی بدیع و مهمی با محوریت زنان در ایران شکل گرفت که باید آن را «هفت سال دفاع مقدس فرهنگی» نامید.

اما قصه های این مجاهدت فرهنگی هنوز ثبت وضبط نشده است. حال که بیش از هشتاد سال از این برهه می گذرد، ضروری دانستیم تا روایت های شفاهی و اسناد برجامانده از این غیرت تاریخی را ثبت و روایت کنیم تا هم راوی زنان شهید تاریخ معاصر باشیم و هم آنچه با عنوان ایران نوین رضاخانی مطرح می شود، پیش چشم نسل حاضر و نسل های بعد ترسیم کنیم.

پیشنهاد ما: کتاب جهاد با نفس

پیشنهاد ما: کتاب امواج اراده ها

گزیده ای از کتاب ننگ سالی:

ناگفته هایی از روزهای کشف حجاب:

اولین زمزمه های تغییر لباس در سال 1306 آغاز شد. 29 اسفند 1306 خانواده رضا شاه برای حضور در مراسم تحویل سال، بدون حجاب کامل رفتند زیارت حضرت معصومه.

خبر این جسارت به گوش مردم و شیخ محمد تقی بافقی رسید که از روحانیان قم بود. ابتدا به خانواده شاه پیام داد که اگر مسلمانید، نباید با این وضع حضور یابید، اما وقتی دید پیام موثر نبود، شخصا رفت حرم و به خانواه شاه اخطار داد. 

رضاشاه با شنیدن این خبر، رفت قم. با چکمه وارد حرم مطهر شد و بافقی را به فحش و کتک گرفت. بافقی دستگیر و از قم تبعید شد. این نخستین مخالفت آشکار رضاشاه با روحانیان بود.

گام بعدی، رسمی کردن تغییر لباس، یعنی تبدیل این طرح به قانون، در دستور کار قرار گرفت ولايحه آن تقدیم مجلس شد. با تصویب شدن طرح، طبق نظامنامه لباس متحدالشکل، لباس رسمی مردان شد کلاه پهلوی، لباس کوتاه اعم از نیم تنه يقه عربی بایقه برگردان، پیراهن و شلوار.

روحانیان هم از این قاعده مستثنا نبودند؛ مگرچندطبقه خاص مثل مراجع تقلید، مجتهدان، طلاب مشغول به تحصیل فقه و چند گروه دیگر، بقیه روحانیان نیز می بایست با دادن آزمون و تصديق وزارت معارف، برای پوشیدن لباس جواز دریافت کنند.

اثرگذاری روحانیت بر مردم بر کسی پوشیده نبود و این قانون می توانست از قدرت آنان بکاهد. مردم که عزم مأموران پهلوی را برای اجرای این قانون جدی دیدند، ابتدا تلاش کردند راههایی به جز تمرد از قانون را دنبال کنند؛ راه هایی مثل گرفتن مجوز و قرارگرفتن ذیل استثناها.

با سفر رضاشاه به ترکیه و مشاهده وضعیت آن کشور، روند کشف حجاب شتاب بیشتری گرفت، طوری که در تیر۱۳۱۳، طبق دستوری به وزیر فرهنگ وقت، علی اصغر حکمت، خواستار اقداماتی در زمینه رفع پوشش زنان شد. به این منظور، کانون نسوان (زنان) با حضور زنانی از طبقه مرفه جامعه تشکیل شد و در مدح بی حجابی کوشید..

صفحه 14 کتاب ننگ سالی

پیشنهاد ما: کتاب فروغ ولایت

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس
-->