مجموعه 5 جلدی قهرمان من / قهرمانان این خاک را به کودکان معرفی کنیم + مسابقه و جوایز فراوان حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


دانش خانواده و جمعیت

گروه نویسندگان :

گروهی


قیمت پشت جلد: 650000 ریال
قیمت برای شما: 617,500 ریال 5 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: چهار شنبه 4 آبان 1401

توضیحات

درس دانش خانواده و جمعیت بنا به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1392 تبدیل به دواحد درس الزامی برای دانشجویان در تمامی رشته های مقطع کاردانی و کارشناسی شد. اثر پیش رو جدید ترین ویراست از کتاب "دانش خانواده و جمعیت" می باشد که برای کلاس های دانشگاه در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است.

کتاب "دانش خانواده و جمعیت" از نشر معارف دربردارنده مجموعه ای از دانش های شناختی و رفتاری در سطح عموم دانشجویان است که می تواند آگاهی بخش آنان در عرصه های مختلف نهاد خانواده، پیش، حین و پس از ازدواج باشد.

روابط با جنس مخالف، چرا و چگونه؟

خداوند برای تداوم حیات انسان و رشد و تعالی او، استعدادها و امکانات متعددی در اختیارش قرار داده تا با بهره گیری از آن استعدادها و امکانات، مسیر رشد و کمال را بپیماید. نیازهایی را نیز در وجود او قرار داده که ابعاد مختلفی، از جمله جسمانی و عاطفی و روانی دارد.

با گذشت زمان، انسان در مرحله ای از رشد، بالغ می شود و تحولات جدیدی نیز در او رخ . می نماید. با بلوغ و ظهور علائم ثانویه جنسی، تفاوت بین دختران و پسران آشکارتر شده و تغییرات ایجادشده زمینه جذابیت هر جنس را برای جنس دیگر بیشتر می کند و تمایل به پیوند با او را به وجود می آورد.

هم زمان با این تغییرات، با فعال شدن تخمکها در دختران و اسپرم ها در پسران، بدن توانایی تولید مثل را می یابد. این امر نشان میدهد که در مراتب کمال انسان، مرحله ای از رشد او با هدف فرزندآوری و دوام نسل بشر صورت می پذیرد.

پس از بلوغ و هم زمان با تغییرات جسمانی، تحولات عاطفی و روانی نیز در فرد اتفاق می افتد. تفکر انتزاعی و توانایی استدلال در او رشد میکند، احساسات و هیجانات شدیدتر شده و گاه کنترل آنها دشوار می شود، تمایل به ارتباط با دوستان نیز تقویت شده و فرد مایل به استقلال از خانواده و ورود به روابط اجتماعی جدیدتر می شود.

همزمان با این تحولات و با ورود به دوره جوانی، نیازهای عاطفی و جنسی به جنس دیگر شدت می یابد؛ هرچند عوامل و محرک ها در شدت و ضعف این نیاز تأثیر دارد. این عوامل عبارت اند از:

یک. محرک های زیستی عصبی، همچون تأثیر نوع تغذيه؛

دو. محرک های محیطی ارتباطی که شامل دریافت حواس پنجگانه و به ویژه دریافت های دیداری، شنیداری و لمسی و نیز ارتباطات بین فردی و حضور اجتماعی در فضاهای گوناگون و همچنین استفاده از رسانه و فضای مجازی است. به عبارتی، دریافت های حسی که بار جنسی دارند بر هورمون های جنسی و منابع تحريک درونی اضافه شده و آنها را تشدید می کنند.

سه. محرک های ذهنی. گاه ذهن فرد تحت تاثیر محرک های دیداری با شنیداری شروع به تصویرسازی میکند و منجر به تحریک جنسی می شود. در حقیقت، گاه میل جنسی مانند اشتها عمل میکند، نه نیاز زیستی و همان گونه که بسیاری از افرادی که گرسنه نیستند زمانی که بوی غذای خوش رایحه ای را استشمام می کنند یا لقمه غذای لذيذی را می چشند احساس گرسنگی و نیاز به غذا پیدا میکنند، برخی محرک های محیطی نیز میل جنسی افراد را تشدید می کنند.

صفحه 19 کتاب دانش خانواده و جمعیت

گزیده ای از کتاب دانش خانواده و جمعیت:

دعوت قرآن به تسهیل و تسریع در ازدواج: 

در بخش انسان شناسی گذشت که خداوند انسان را خلق کرد و او را بهترین آفریده خودش (احسن مخلوق) قرار داد. قرآن کریم در آیه ۲۱ سوره روم نشان دیگری از رحمت خداوند را آفرینش انسان از دو جنس یاد کرده که هرچند از سرشت واحدی خلق شده اند، به دلیل تفاوت هایی که در جنسیت زنانه و مردانه خود دارند جذب یکدیگر می شوند و با ازدواج به آرامش می رسند و میان آنان مهر و محبت عمیق ایجاد می شود.

و از نشانه های خداوند این است که برایتان از خودتان همسرانی را آفرید تا در کنار او آرامش یابید و میان شما دوستی و مهر و محبت قرار داد، به درستی که در آن، نشانه هایی است برای گروهی که می اندیشند.

روایات بسیاری هم به ارزشمندی ازدواج اشاره و به آن توصیه کرده اند؛ از جمله پیامبر اکرم و فرمود: «در اسلام، بنایی محبوب تر و با ارزش تر از ازدواج، نزد خداوند برپا نشد». 

امام رضا نیز در روایتی بیان می کند که حتی اگر قرآن و پیامبر به ارزشمندی ازدواج تصريح نکرده بودند، برکات ازدواج به گونه ای است که هر عاقل خردمندی ازدواج می کند و افراد موفق پیروز برای ازدواج می شتابند.

به عبارت کوتاه تر: روایات خانواده را محلی برای برطرف کردن بزرگ ترین مشکلات با کمترین هزینه معرفی کرده اند. ارزشمندی ازدواج بهنگام و سرعت بخشیدن به آن نیز در روایات مورد توجه قرار گرفته و در برخی روايات تأکید شده که در صورت مهیا بودن مقدمات اولیه ازدواج، دختر و پسر به دلایل واهی ازدواج را به تأخیر نیندازند؛ زیرا این کار سبب ابتلا به آسیب های روانی حاصل از سرکوب غرایز طبیعی یا فساد اخلاقی می شود.

پیامبر اکرم فرمود: هرجوانی که در آغاز جوانی خویش ازدواج کند، شیطان فریاد برمی آورد: ای وای، ای وای! دوسوم از دین خود را از دستبرد من در امان داشت. پس این بنده خدا باید در یک سوم باقی مانده، تقوای الهی پیشه کند.

در روایات دیگری هم بر آسان گیری ازدواج و پرهیز از تشریفات زائد توصیه شده؛ از جمله پیامبر اکرم فرمود: «پربرکت ترین ازدواج آن است که کم هزینه تر باشد».

صفحه 45 کتاب دانش خانواده و جمعیت

رابطه ای میان خانواده و جمعیت:

به مجموعه ای از انسانها که در یک واحد جغرافیایی (کشور، استان، شهرستان، شهر یا . روستا) به طور مستمر و در قالب خانوار و خانواده زندگی می کنند و شرایط ملی، قومی و سیاسی واحدی دارند، «جمعیت» گفته می شود.

جمعیت شناسی علمی است که به مطالعه چگونگی تحول و حرکت های جمعیت ها در . زمان و مکان می پردازد و پدیده های جمعیتی مانند باروری، ولادت، مرگ و میر و مهاجرت را به صورت منظم بررسی می کند و همچنین امکان آگاهی از وضعیت و تحلیل کمی و کیفی جمعیت ها را فراهم می سازد.

این دانش در برنامه ریزی های اجتماعی کاربردی وسیع دارد و روزیه روز بر اهمیت آن افزوده می شود؛ زیرا شناخت ویژگی های جمعیت همچون تعداد، تراکم، توزیع جغرافیایی، ساختار سنی و جنسی، نحوه مهاجرت و جابه جایی فیزیکی یا طبیعی، از مؤلفه های مهم سیاست گذاری و برنامه ریزی های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

ازاین رو، جمعیت شناسی دانشی میان رشته ای است که در قلمرو موضوع خود با علوم دیگر ارتباط دارد و به علوم دیگر کمک می کند؛ زیرا علاوه بر نمایش وضعیت جمعیت های انسانی به گونه ای که هستند، با دنبال کردن کشف چرایی پدیده ها، انسان را به تفکر درباره آنچه باید باشد وامیدارد.

برای مثال، اطلاعات مهمی که جمعیت شناس درباره مرگ و میر، تحول امراض مختلف و تأثیر آن بر افزایش متوسط عمر یا امید به زندگی افراد و همچنین پدیده پیری ارائه میدهد، به علوم پزشکی و دارویی کمک میکند تا تلاش های پزشکان و داروسازان در راه صحیحی به کار رود.

صفحه 204 کتاب دانش خانواده و جمعیت

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

دانش خانواده و جمعیت عنوان دو واحد درسی است که با تصویب جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی و با هدف تبیین عوامل مؤثر در تشکیل، استحکام و تعالی خانواده و نگاه بایسته به مسئله جمعیت و مشکلات ارائه می شود.
دانشگاه معارف اسلامی براساس تجربه خود در تدوین کتاب «اخلاق خانواده» و اهداف مشترکی که در سرفصل های ارائه شده ازسوی وزارتین در درس «دانش خانواده و جمعیت» پیش بینی شده، اقدام به تألیف کتاب پیش رو نموده است.
این مجموعه شامل گزیده ای از دانش های شناختی، مهارتی و رفتاری است که می تواند جوانان را در فراگیری مهارت ها و آمادگی های قبل از ازدواج و نیز نحوه مدیریت عاطفی، اخلاقی و رفتاری پس از ازدواج یاری رساند.
در این کتاب ضمن تبیین مهارت های ارتباطی لازم بین اعضای خانواده، مسائلی همچون آگاهی های حقوقی، دانش ها و مهارت های ضروری در اقتصاد خانواده و شیوه حل مشکلات و آسیب های خانواده نیز مورد توجه نویسندگان قرار گرفته است.
این اثر که اولین گام در ارائه متن آموزشی دانش خانواده و جمعیت است، به کوشش اساتید محترم آقایان دکتر امیرحسین بانکی پورفرد، دکتر محمود حکمت نیا و دکتر محمدجواد محمودی و خانم ها زهرا آیت اللهی، شیما سادات حسینی، دکتر مونس سیاح و دکتر بتول نامجو و نیز با استفاده از ایده های آقایان دکتر محمود گلزاری، حسین بستان و محمدرضا سالاری فر تدوین شده است.
کتاب شامل هفت فصل به شرح زیر می باشد:
– تشکیل خانواده (پیش از ازدواج)
– تشکیل خانواده (حین ازدواج)
– تحکیم خانواده
– ایمن سازی خانواده ها؛ آسیب ها و راهکارها
– فرزند آوری و فرزند پروری
– جمعیت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس
-->