مسابقه کتابخوانی (عسل مثل یه قصه) + همراه با جوایز نقدی حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارت


رنج های حضرت علی (ع)


قیمت پشت جلد: 2000000 ریال
قیمت برای شما: 1,800,000 ریال 10 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: سه شنبه 7 تير 1401

توضیحات

کتاب الغارات یکی از کهن ترین متون عربی و اسلامی درباره شیوه و آداب کشورداری علی (ع) و نیز غارتگری ها و هراب کاری های معاویه بن ابی سفیان در قلمرو حکومت علی (ع) پس از جنگ نهروان تا شههادت آن حضرت است که می تواند در این مورد پاسخگوی نیاز محققان و مولفان باشد

کتاب "رنج های حضرت علی (ع)" ترجمه ای نو در باب الغارات می باشد که با استفاده از نسخه های تحقیق شده کتاب الغارات حاصل شده است. در این ترجمه سعی گشه که ترجمه روان و شیوا باشد تا خوانندگان محترم دچار زحمت و خستگی در مطالعه نشوند.

از مزایای دیگر این ترجمه این است که متن عربی هر پاراگراف در بالای متن ترجمه شده قرار گرفته است تا خواننده محترم سطرهای عربی و فارسی را با هم تطبیق نماید.

کتاب "رنج های حضرت علی(ع)" ترجمه ای نو از کتاب شریف الغارات محمد ابراهیم ثقفی کوفی می باشد که وظیفه این ترجمه را آقایان حجت الاسلام علی یزدی و آیت الله عللی نظری منفرد داشته اند. این کتاب توسط انتشارات سفیر سلامت در قطع وزیری و با 624 صفحه به چاپ رسیده است.

چرا باید الغارات را بخوانیم؟

از شرح حال جناب ثقفی به دست می آید که نوشته ها و آثار و تألیفات وی در عصر خودش مورد توجه محدثان و راویان بوده است. مؤلفان و مصنفان در آثار خود از کتب وی استفاده می کرده اند. آثار علمی و حدیثی او در میان جامعه جای خود را باز کرده و محافل مختلف به وی عنایت داشته اند. او در کوفه و اصفهان مجلس املاء حدیث داشت و افراد زیادی از وی استفاده کردند.

یکی از تألیفات او کتاب معروف الغارات بود که از همان قرون اولیه اسلامی مورد توجه و عنایت محدثان و محققان قرار گرفت و مؤلفان در نوشته های خود از آن استفاده کرده و به آن استناد نموده اند و نسخه هایی از آن در کتابخانه های بغداد و سایر اماکن محفوظ بود.

ابن ابی الحدید شارح نهج البلاغه در ضمن کتاب ارزنده خود از این کتاب سود برده و مطالب را در کتاب جاودانی خود آورده و از علمای شیعه نیز مرحوم مجلسی در کتاب مشهور خود بحارالانوار و شیخ حر عاملی و دیگران هم در آثار خود از آن کتاب استفاده نموده اند.

کتاب الغارات یکی از کهن ترین متونی است که از قرن سوم هجری به جای مانده است و ما را با صدر اسلام ارتباط می دهد.

کسانی که کتاب الغارات را مطالعه کرده اند و در آن دقت و تحقیق نموده باشند متوجه هستند که از نظر تألیف و نگارش و عناوین و اسلوب بسیار خوب تنظیم شده و از نظر محتوا هم بسیار متقن می باشد. او مطالب کتاب خود را از راویان مشهور اخذ کرده و رجال آن از رجال صحاح سته و مسانید معروف اهل سنت می باشند و از ائمه شیعه و راویان امامیه بسیار کم استفاده شده است.

الغارات از مهمترین تالیفات ابن هلال ثقفی هست که در آن تصویری جامع از وقایع دوران حکومت حضرت علی را نشان داده است. وی بر خلاف دیگر منابع به نبردهای دوره خلافت علی اشاره نکرده است. 

ثقفی از ارائه یک تاریخ عمومی پرهیز کرده و با مختصر کردن موضوع کتاب، به نوعی، تک نگاری انجام داده است. به همین دلیل می توان کتاب الغارات را منبع ارزشمندی درباره حضرت علی و مخالفین وی به شماه آورد.

نوشته ها و روایات ابراهیم بن هلال ثقفی مورد اعتماد برجسته ترین عالمان و محدثان شیعه قرار گرفته است و شخصیت های بی نظیری در کتاب های خود به طور گسترده از نوشته ها و روایات وی استفاده کرده و به نوشته های وی استناد نموده اند از جمله: 

1. میرزا حسن نوری در مستدرک الوسایل

2. سید علی بن طاووس در اقبال الاعمال

3. شیخ حر عاملی در وسائل الشیعه

4. شیخ مفید در امالی 

5. شیخ عباس قمی در سفینه البحار

و....

سوالات حاکم روم از معاویه:

مرد پرسید: اولین درختی که بر روی زمین رشد کرد، چیست؟ اولین چیزی که بر روی زمین فریاد ضجه زد چیست؟

فاصله بین حق و باطل چه اندازه است؟ بین مغرب و مشرق چه اندازه فاصله می باشد؟ و بین زمین و آسمان، فاصله به چه اندازه ای است؟ ارواح مسلمانان در کجا پناه می گیرند؟ و ارواح مشرکین کجا پناه می گیرند؟ و این کمان چیست؟ و آن کهکشان چیست؟ میراث شخص خنثی چگونه برای او تقسیم می گردد؟

على در جواب آن شخص فرمود: نخستین درختی که بر روی زمین رشد کرد، آن درخت خرما است؛ و مثل آن مانند پسر آدم است هنگامی که سر او قطع گردد، از بین می رود، و زمانی که سر درخت خرما بریده گردد، همانا درخت خرما خشک می گردد و مانند یک شاخه می شود.

و اولین چیزی که بر روی زمین خروشید، صحرایی در یمن بود که برای نخستین بار آب از آن جا فوران کرد، و بین حق و باطل چهار انگشت فاصله است؛ که بگویی با چشم خود مشاهده کردم و با گوش خود شنیدم، و بین آسمان و زمین به اندازه نگاه کردن چشم، فاصله می باشد، و یا به مقداری که دعای مظلوم می رسد.

و بین مشرق و مغرب به اندازه یک روز حرکت خورشید است و ارواح مسلمانان در کنار چشمه ای به نام شلمی در بهشت قرار دارند، و ارواح مشرکان در چاهی در آتش جهنم به نام برهوت قرار دارند، و این کمان تمان مردم زمین را از غرق شدن نجات می دهد؛ هنگامی که آن را در آسمان مشاهده می کنند، اما کهکشان درهای آسمان هستند، خداوند آن را بر قوم نوح باز کرد سپس آن را بست و هنوز هم باز نشده است.

و اما خنثی، در زمان بول کردن معلوم می شود؛ پس اگر بول او از مخرج مردان خارج گردد، میراث او میراث مردان است، و اگر غیر از آن خارج شود پس سهم زنان را می گیرد.

صفحه 130 کتاب رنج های حضرت علی

خطبه علی در نکوهش مردم کوفه:

این خبر به على رسید. پس از منبر بالا رفت و خدا را شکر و ستایش نمود و بعد فرمود: ای مردم کوفه! هنگامی که طلایه داران لشکر شام به شما روی آوردند، درهای خانه های خود را می بندید و مانند سوسمارها و کفتارها در لانه های خود، مخفی می شوید.

به خداوند سوگند! ذلیل خواهد شد آن کسی که شما او را یاری کنید، و آن کسی که بخواهد شما را مانند تیری به سوی دشمن افکند مانند کسی است که با تیر سرشکسته، می جنگد.

اف بر شما باد که از شما رنج و اندوه بسیار در دل دارم. وای بر شما، چه شما را آهسته فرا می خوانم و چه بر سر شما فریاد می زنم؛ هیچ کس از شما به ندای من پاسخی نمی دهد.

اری شما هرگز برادرانی در دوستی، صادق نبوده اید، من به خداوند سوگند به دست شما گرفتار شده ام، شما انسانهای کار هستید که نمی شنوید، لال هستید و سخن نمی گویید، کور هستید و چیزی را نمی بینید، پس حمد و سپاس مخصوص خداوند جهانیان است.

وای بر شما، به یاری برادرتان مالک بن کعب از شهر بیرون بروید که نعمان بن بشیر با جمعی از مردم شام - که تعدادشان هم زیاد نیست - به جنگ او آمده است، پس برخیزید و به طرف آنها بشتابید، شاید خداوند به نیروی شما دست ستمکاران را قطع کند. و على این سخنان را گفت و از منبر پایین آمد.

کسی از مردم از جای خود تکان نخورد، علی به نزد سران و بزرگان آنها فرستاد و به آنان دستور داد که از جای خویش برخیزند و مردم را به جنگ تحریک کنند، آنان هم کاری نکردند. پس عدی بن حاتم برخاست و سخن گفت.

صفحه 364 کتاب رنج های حضرت علی

 

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس