چگونه بدون کنکور سراسری معلم شویم؟ خرید کتاب "مهارت معلمی" با تخفیف ویژه حتماً ببینید

ادبیات فارسی

ادیان و مذاهب

اصول دین و اعتقادات

اهل بیت (ع)

سبک زندگی

قرآن

کودک و نوجوان

علوم و فنون

حوزه علمیه

احادیث | ادعیه | زیارتقیمت پشت جلد: 500000 ریال
قیمت برای شما: 470,000 ریال 6 درصد تخفیف
تاریخ بروزرسانی: سه شنبه 28 آذر 1402

توضیحات

یکی از احساسات خوب و مثبت در وجود آدمی در ابتدای امر، شناخته و محبوب شدن است. اما خب واقعا نکته ای که حائز اهمیت است این می باشد که رسیدن به این محبوبیت و شناخته شدن به چه قیمت می ارزد؟

سلبریتی یا چهره به شخصی گفته می شود که در زمینه های مختلفی از جمله هنر، علم، سیاست و یا... در جامعه یا فرهنگ عامه مردم دارای نوعی سرشناسی و معروفیت خاص باشد به گونه ای که شخص از طریق مردم و به ویژه نوجوانان قابل شناسایی باشد.

این روز ها با پیشرفت علم و فناوری و رواج استفاده از شبکه های اجتماعی در میان مردم، می توان گفت که به نوعی طرز فکر و عقده انسان ها هم تغییراتی پیدا کرده است، سواد رسانه ای پایین شاید باعث شده است تا مردم، علل الخصوص مردم کشور ما تا هرچه را با چشمان خود می بینند به سرعت باور کنند.

و همین امر باعث شده است تا عده ای سودجو با رفتار های شاید ناشایست با همین عدم اطلاع و آگاهی و یا شاید هم با رفتار های زننده و خلاف قانون بخواهند که خود را بر سر زبان ها بیندازند و خود را سلبریتی بنامند و تبدیل به شاخ های فضایی به دور از واقعیت و مجازی شوند

سلبریتی های ایرانی چرا و چگونه؟

فرهنگ شهرت جهانی، یک سری ویژگی های مشترک در همه جای دنیا دارد که کتاب های زیادی هم برایشان منتشر شده است؛ ولی سلبریتی و اینفلوئنسر ایرانی ویژگی هایی دارند که آنها را از سایر تجربه های جهانی متمایز می کند و باید اثری عرضه می شد تا این فرهنگ شهرت در ایران را مورد نقد و بررسی قرار دهد.

کتاب "سلبریتی ایرانی" به قلم داوود طالقانی اولین کتاب تخصصی فرهنگ شهرت آن هم با تمرکز بر روی سلبریتی های ایرانی می باشد که با مخاطب قرار دادن عامه مردم سعی دارد آن ها را با آثار پیدا و پنهان فرهنگ شهرت آشنا کرده و خیال سلبریتی شدن که امیدی واهی است را به تیغ نقد بکشاند.

باید این را بدانیم که "سلبریتی ایرانی" یک شخص نیست بلکه می تواند تاثیری بر فرهنگ زندگی ما، روابط اجتماعی ما یا حتی تربیت کودکان و نوجوانان ما بگذارد که به هیچ عنوان قابل بخشیدن نباشد. پس بیایید تا با هم سواد رسانه ای خود را بالا ببریم و اهرمی باشیم در جهت تحقق بخشیدن و بالا بردن فرهنگ درست ایرانی.

سفری در دل جنگل سلبریتی:

این اثر ارزشمند از جناب داوود طالقانی در 14 فصل توسط انتشارات معارف به چاپ رسیده است که بدین گونه می باشد.

فصل اول: تولد سلبریتی ایرانی و آغاز فرهنگ شهرت

فصل دوم: مروری بر ادبیات نظری فرهنگ شهرت

فصل سوم: سلبریتی های رسانه های جدید

فصل چهارم: هویت سازی و هویت سوزی سلبریتی ها

فصل پنجم: بیکیشید بالا و داستان سلبریتی های اینفلوئنسر

فصل ششم: خانه ای لرزان بر روی آب و سبک زندگی بلاگرها

و...

بادآورده را باد نمی برد:

نوعی از شهرت وجود دارد که امروزه و مخصوصا برای ما ایرانیان بسیار رایج و آشنا شده است و مارک رولندز، فیلسوف معاصر و استاد دانشگاه میامی، آن را شهرت باد آورده می نامد. شهرت بادآورده شهرتی است که با کیفیت رابطه ای ندارد.

شهرت بادآورده یعنی شهرت منهای ارزشها و ملاک های عینی ارزیابی. شهرت بادآورده شهرتی است که با ویژگی هایی که به طور سنتی مردم را مشهور میکند (یعنی تعالی در معنای عام) هیچ ارتباط مهمی ندارد . در این نوع شهرت منطق کمیت بر کیفیت غلبه پیدا میکند.

شهرت «اسی پشنگ پیشه» را باید بادآورده دانست، چرا؟ زیرا ما برای شهرت باد آورده احترامی قائل نیستیم و چنین فرد مشهوری را قابل احترام نمی دانیم. اسی پشنگ با جفنگ گفتن و با ادای حرکات ژانگولر مشهور شده است، اما شایستگی خاصی برای این معروفیت ندارد.

صفحه 32 کتاب سلبریتی ایرانی

سلاح برهنه:

در روزهایی که این متن را می خوانیم سواد رسانه ای به کلیشه تبدیل شده است، ابزاری که گمان می رود می شود با آن رسانه های اجتماعی را مقهور کرد، سلبریتی ها را شکست داد، و با آن آگاهی و خودآگاهی را افزایش داد. تنها کافی است نرم افزار و اپلیکیشن سواد رسانه ای را روی سیستم عامل مغز و ذهنمان نصب کنیم تا پیروز شویم! برای رفع چنین سوء تفاهمی بهتر است ابتدا به تعریف موجود از سواد رسانه ای نگاهی بیندازیم تا نتیجه گیری خاصی از این تعاریف داشته باشیم.

مارشال مک لوهان، متفکر کانادایی دانش ارتباطات و واضع مفهوم دهکده جهانی نظریه پردازی است که برای اولین بار از تعبیر سواد رسانه ای بهره جست. ازنظر مک لوهان، از زمانی که دهکده جهانی شکل گرفت انسان ها ناگزیر از مجهز شدن به سواد جدیدی با عنوان سواد رسانه ای شدند.

پس از مک لوهان استفاده از مفهوم سواد رسانه ای افزایش یافت و در مقالات و کتاب های مرتبط با مطالعات رسانه ها این ایده بسط داده شد.

دایرة المعارف بین المللی ارتباطات به سرپرستی پرفسور دونزباخ به ارائه تعریفی جامع درباره سواد رسانه ای از قول گریست و پاتر پرداخته است: «توانایی دستیابی، تحلیل، ارزیابی، و خلق پیام هایی از میان متون مختلف.» همچنین مؤسسه آفکام، نهادی که در زمینه تدوین مقررات سواد رسانه ای فعالیت میکند، آن را بدین شکل تعریف می کند: «سواد رسانه ای دسترسی، درک، و ایجاد ارتباط در بافت های گوناگون است .»

از متفکران و اساتید ارتباطات در ایران نیز دکتر یونس شکرخواه سواد رسانه ای را «قدرت درک نحوه کار رسانه ها و معنی سازی در آنها و چگونگی سازماندهی استفاده از رسانه ها» تعریف میکند

صفحه 94 کتاب سلبریتی ایرانی

ارسال به سراسر ایران
تضمین رضایت

موارد بیشتر arrow down icon
سوالی داری بپرس